Dzięki firmie Copressport Polska –  partnerowi technicznemu mojej zbiórki: „Przebiegnę WSZYSTKO – na rzecz Autyzmu”, stałem się szczęśliwym posiadaczem koszulki kompresyjnej „Compressport Short Sleeve Trail Running Shirt „. Bardzo byłem ciekawy, jak działa kompresja ukryta w koszulce. Przyznam szczerze, że początkowo spodziewałem się takiego ucisku jak w przypadku opasek na łydki, co trochę mnie przerażało, gdyż na łydkach odczuwa się bardzo mocną kompresję, ale w żaden sposób nie jest ona uciążliwa czy też niemiła. Tak ściskająca koszulka, zrobi ze mnie „baleron”, czy to możliwe że biega się w tym wygodnie? Obawy nie opuszczały mnie aż do dnia, w którym kurier przyniósł przesyłkę. Chęć przymierzenia, była tak silna, że na moment zamieniłem się w małego chłopca wyczekującego na prezent pod choinką. Paczka otworzona, koszulka wędruje na ciało i…niby wszystko ok. ale nie do końca. Wszystko leży dobrze, fajnie uciska ale bez uczucia dyskomfortu, tylko pod pachami czuję lekkie tarcie. Dziwna sprawa, bo według tabeli rozmiarów to jest mój rozmiar a jednak coś uwiera…może przejdzie, przecież to kompresja, tak chyba musi być. Próba biegu…i jednak nie, to nie to, tak być nie może. Taki mały detal, a zgasił uśmiech na twarzy…działam więc w temacie dalej.

Kontaktuję się z partnerem technicznym i ustalamy wymianę koszulki na rozmiar większą. Nowa przymiarka, powrót euforii i jest, to jest to, wszystko leży tak jak powinno, dalej czuć przyjemną kompresję, zupełnie inną niż w przypadku opasek na łydki. Żadnego uwierania, zero tarcia…tym razem zabieram moją koszulkę na mocny trening tempowy, zobaczymy czy się polubimy.

DSC04092

Tak jak się tego spodziewałem koszulka dała radę. Najistotniejsze cechy sprawiające, że tak było, to przede wszystkim ergonomiczne dopasowanie, odprowadzenie wilgoci, termoregulacja i wentylacja. Koszulka leży jak własna skóra, jak dla mnie, to bardzo istotna sprawa, gdyż preferuję odzież mocno przylegającą do ciała. Oprócz komfortu wynikającego z przylegania koszulki do ciała, mile zaskoczyły mnie kwestie ogólnie nazwane „oddychaniem” i wszystkim co się z tym wiąże. Mimo ogromnego wysiłku, przy wysokiej temperaturze, nie odczuwałem żebym się gotował i był mokry.

Jak oceniam nowy nabytek? Bardzo dobrze, przez duże „B” Dla kogo polecam? Dla wszystkich, których stać na wydanie ponad 200 pln na koszulkę. Jeżeli zaczynasz biegać, lub biegasz jakiś czas, a dodatkowo twój portfel częściej widzi monety niż banknoty, nie jest to rzecz niezbędna…lecz ciekawa jako pomysł na prezent, powiedz bliskim, że masz ją na oku :) Osobiście przygodę z kompresją zacząłbym od skarpet lub opasek na łydki, trochę taniej, a odczucia natychmiastowe. Dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na wydanie luźnych banknotów, bardzo polecam, bez zastanowienia…wchodźcie w temat w ciemno.

Jedna mała rada odnośnie rozmiarów. W przypadku koszulki, jeżeli jesteśmy blisko maksymalnej granicy obwodu, powinniśmy wziąć rozmiar większy, np.: Rozmiar M (95-103) – jeżeli mamy obwód 100 cm to już powinniśmy brać Rozmiar L (103-112).

 Compressport Short Sleeve Trail Running Shirt  – pot nie ma szans