Ogólna wytrzymałość biegowa występuje w skróconej formie jako OWB, OBW czy BC i dzielona jest na zakresy. Zanim przejdę do opisu zakresów, wyjaśnię czym jest OWB – tym skrótem będę się posługiwał.
OWB to nic innego, jak nieprzerwany bieg z jednostajną zakładaną prędkością/tempem na określonym dystansie. Jak sama nazwa wskazuje zadaniem tej jednostki treningowej jest budowanie ogólnej wytrzymałości biegowej, poprzez utrzymywanie niezmiennej prędkości/tempa biegu.
OWB dzielimy na zakresy i tutaj można się pogubić, gdyż w różnej literaturze występuje wiele zakresów, najczęściej spotykany podział to OWB1 i OWB2, natomiast dokładniejszy jest podział na trzy zakresy, czyli OWB1, OWB2 i OWB3. Przejdźmy zatem do poszczególnych zakresów.

68f89b39-2ec3-c618-5a8a-365f5fe60f3c
OWB1 to podstawowa jednostka treningowa poprawiająca wytrzymałość tlenową. Nie należy mylić tej jednostki z truchtem, gdyż nim nie jest. OWB1 to już praca, nie odpoczynek.
Intensywność tej jednostki nie powinna być niższa niż 65 % HR max (tętna maksymalnego) i wyższa niż 70 % HR max. Celowo nie podaję zakresów tętna serca gdyż każdy ma inne wartości i u kogoś wartości podane dla OWB1 mogłyby być już OWB2. Więc jeżeli gdzieś wyczytacie na jakim tętnie macie biegać, uważajcie na to, bo możecie zrobić sobie „krzywdę”. Zazwyczaj OWB1 dotyczy długich i spokojnych wybiegań, podczas których jesteśmy w stanie swobodnie rozmawiać.

OWB2 to kolejna jednostka treningowa, wykonujemy ją z intensywnością nie mniejsza jak 70 % HRmax. i nie wyższą niż 85 % HRmax. Prędkość/tempo biegu w tej jednostce niewiele odbiega od prędkości jaką utrzymujemy podczas zawodów na długim dystansie. Podczas tego biegu odczuwamy już zmęczenie, nie jesteśmy w stanie swobodnie rozmawiać, natomiast nie powinniśmy czuć się wyczerpani.

OWB3 to ostatnia jednostka, co do której się stosuję. Jest to bieg z intensywnością nie niższą niż 85% HRmax i nie wyższą jak 95% HRmax. Jak widać po intensywności, jest to bardzo ciężka jednostka treningowa, którą jest trudno utrzymać przez dłuższy czas, dlatego odcinki jakie pokonujemy zazwyczaj mierzą ok. 2-3 km Wymaga ona wiele wysiłku.