To już trzecie buty z rodziny Altra, które biorę na warsztat i po raz trzeci nie jestem rozczarowany. Po wcześniejszych przygodach z Lone Peak i Olympus, przyszedł czas na King MT w drugiej odsłonie.

pol_pl_ALTRA-buty-biegowe-trailowe-meskie-KING-MT-2-czarno-zolto-zielony-2773_1

Tak więc, przedstawiam Wam króla, Altra KING MT 2. Prawdziwym testem dla tych butów był start w Małopolska Winter Trail 105 km i chyba lepiej trafić nie mogły. Warunki panujące na trasie były wymarzone do sprawdzenia nowego buta. Było wszystko… błoto, woda, śnieg, lód, kamienie, skały, liście, asfalt, pod górę, z góry… po prostu bajka. Normalnie trzeba by zaliczyć parę startów, a tak, but miał wszystko za jednym razem.

20191214_140724

Marka Altra najbardziej kojarzy sie z dwiema rzeczami. Pierwszą jest zerowy drop (ZERO DROP), drugą natomiast jest szeroka cholewka (FOOT SHAPE). Wiele osób kojarzy markę Altra z grubą podeszwą, jednak nie wszystkie modele są w nią zaopatrzone i właśnie tak jest z modelem KING MT 2, który ewidentnie pokłócił się z dużą amortyzacją, co nie oznacza, że biegniemy w  niderlandzkim chodaku.
Żeby sprawnie odnieść się do tego co przedstawia nam producent, zacytuję informację zawarte na stronie:

„King znaczy król ! Altra King MT 2 to najnowszy model buta trailowego do zadań specjalnych. Doskonale czuje się w swoim naturalnym środowisku, błocie, śniegu, piasku czy wszędzie tam gdzie zwykłe buty to za mało ! W modelu 2 poprawiono przyczepność w ciężkim terenie, trwałość, szybsze odprowadzanie wody oraz odczucia z biegu. Podeszwa zewnętrzna została wykonana z materiału Vibram MegaGrip Litebase zapewnia doskonałą przyczepność w najcięższych warunkach. Bieżnik w stosunku do poprzedniego modelu został podzielony na więcej kosteczek, o mniejszym i bardziej symetrycznym kształcie, które zapewniają stabilność. Za trzymanie stopy oprócz standardowych sznurówek odpowiada pas biegnący wokół śródstopia zapinany na rzep o szerokim zakresie regulacji, oraz specjalny materiał w okolicy pięty, który zapobiega się jej ślizganiu i „podjeżdżaniu” buta do góry.  Buty wyposażono w systemy, które ułatwiają i przyspieszają wyciekanie wody ze środka. Na otoku z przodu buta, oraz w podeszwie w okolicy śródstopia zastosowani specjalne kanaliki, którymi może wyciekać woda. W podeszwie środkowej wtopiono specjalną wkładkę StoneGuard, która chroni nasze stopy przed kamieniami i innymi twardymi nierównościami podłoża, które mogły by powodować dyskomfort oraz delikatnie usztywnia podeszwę. Zastosowanie pianki EGO, opatentowanego niezwykle trwałego i wygodnego materiału do produkcji podeszwy środkowych, który ma doskonałe właściwości sprężyste i oddające energię, sprawia że but w fazie wybicia daje nam niespotykane wrażenie sprężyn w podeszwie. Pianka EGO jest dużo trwalsza od standardowej pianki Eva, przez co but posłuży nam przez dłuższy okres czasu. Koncepcja budowy buta na platformie Zero Drop powoduje zerowy spadek między piętą a palcami.

 

Najważniejsze cechy Altra King MT 2 :

 • Podeszwa wykonana z materiału Vibram MegaGrip Litebase, o doskonałej przyczepności
 • Agresywny bieżnik, o mocnych i równych kostkach
 • Bardzo dobrze sprawdzą się na błocie, śniegu oraz kamieniach czy piasku
 • Zapinany na rzep pasek, poprawiający trzymanie stopy
 • Pianka EGO poprawiająca odbicie i podnosząca komfort
 • Technologia ZERO DROP zapewnia odpowiednią pozycję w trakcie biegu
 • Technologia FOOT SHAPE dba o komfort i swobodę w rejonie palców
 • System szybkiego odprowadzania wody ze środka buta
 • Grubość podeszwy 19mm
 • Waga 246g dla rozmiaru 44,5

Wiemy juz jak powinno to wyglądać, ale jak wypadło to w terenie? Przekonajmy się.

 1. Podeszwa

Dzięki zastosowaniu znanego i cenionego materiału Vibram MegaGrip Litebase, możemy liczyć na doskonałą przyczepność na większości podłoży. Jednak większość nie oznacza wszystkiego, a wiem, że niektórzy mogą to tak zinterpretować. Agresywny bieżnik na Vibramie nie pomoże nam na lodzie i bardzo ubitym i wyślizganym śniegu. Natomiast na innych podłożach, śmiga aż miło. Śnieg, błoto, piach, skały, kamienie, asfalt, nie stanowią dla niego przeszkody.

Pianka EGO, nie sprawi, że zostaniecie oczarowani, jednak przy tak cienkiej podeszwie, trzeba przyznać, że musi działać bo nie czuć dyskomfortu.

20191130_124642

Wkładka StoneGuard usztywnia podeszwę i delikatnie chroni stopę przed kamieniami, jednak nie można się nastawiać, że kompletnie ich nie odczujecie. Odczujecie, że są, jednak nie będzie to odczucie bolesne.

20191130_124654

Zastosowane kanaliki odprowadzające wodę jak najbardziej spełniają swoje zadanie, jednak trzeba się liczyć z tym, że jak woda ma miejsce ujścia, to tym samym ma miejsce wejścia. Dlatego, możecie się spodziewać, że na kałużach odczujecie wodę w bucie, jednak nie zostanie ona tam na dłużej.

Zerowy drop zapewni odpowiednią pozycję i pozwoli na prowadzenie stopy w bardziej naturalny sposób. Osoby nie biegające nigdy z  takim dropem, mogą odczuwać napięcie i ból w łydce. U siebie nic takiego nie zaobserwowałem w momencie przejścia z dużego, na mały drop.

 1. Pasek zapinany na rzep

Dla niektórych mało estetyczne rozwiązanie, które jednak jest bardzo praktyczne. Dzięki paskowi zapinanemu na rzep, poprawia się trzymanie stopy, ale też możemy go wykorzystać do zablokowania sznurowadeł oraz zamocowania chipa.

20191130_124704

 1. Cholewka

Dzięki technologii FOOT SHAPE możemy się cieszyć komfortem w okolicy palców. Szeroka cholewka to idealne rozwiązanie dla użytkowników z szerszą stopą. Osoby z wąskimi stopami, mogą narzekać na nadmiar luzu. Tak czy inaczej stopa ma miejsce na potrzebną pracę i nawet jak zwiększy swoja objętość, nie odczujemy nacisku.

Fajnym rozwiązaniem jest rzep z tyłu buta (GAITER TRAP) i ucho z przodu, do których mocujemy stuptuty.

20191130_124716

 1. Waga

Buty są naprawdę lekkie, co czuć podczas użytkowania, a szczególnie jak załapią błota i wody (którą zaraz odprowadzą). Po wielu kilometrach i godzinach biegu, waga poszczególnych elementów ubioru biegacza, zaczyna odgrywać duże znaczenie. W tym przypadku, możemy być spokojni. KING MT 2 jest naprawdę lekki.

W momencie startu ważyłem 85 kg, co może wydawać się trochę za dużo, jak na but o startowym charakterze i minimalną amortyzacją, przy zerowym dropie. Zachodziło ryzyko, że achillesy i łydki tego nie ogarną, jednak kompletnie tego nie odczułem. Mało tego, but zachowywał się rewelacyjnie i jak już zdążyłem sie przyzwyczaić,  nie miałem problemów z otarciami i pęcherzami.

Czy brakowało mi czegoś w tym modelu? Przydałoby sie wzmocnić trochę czubki buta, gdyż przy większej ilości kamieni na zbiegach można zmienić kolor paznokcia :)

Po raz trzeci, z czystym sumieniem mogę pochwalić i polecić buty marki Altra. Jak widać trzy różne modele i trzy razy TAK.

KING MT 2 w pełni zasługuje na swoje miano… miano KRÓLA