Biegasz już od jakiegoś czasu i w końcu naszła Cię ochota na wystartowanie w jakimś zorganizowanym biegu. Wszystko fajnie, ale jak się do tego zabrać? Problem niby istnieje, ale tak naprawdę go niema. Skoro biegasz, to na pewno znasz kogoś kto brał już udział w jakiejś zorganizowanej imprezie biegowej i z miłą chęcią opowie Ci jak się do tego zabrać, a nawet pomoże w paru kwestiach. Korzystając jednak z błędu statystycznego, przyjmijmy, iż jesteś w tej niewielkiej grupie osób, która takiej pomocy nie ma skąd otrzymać.

Więc zaczynamy od samego początku

1. Znajdź zawody – np. na stronie www.maratonypolskie.pl w zakładce „Kalendarz”. Są to twoje pierwsze zawody, więc nie przesadzaj z dystansem, warto zaczynać od popularnej 5-ątki i sukcesywnie iść dalej.

2. Regulamin – przeczytaj regulamin wybranej imprezy, są tam wszystkie najważniejsze informacje, takie jak: miejsce zawodów, termin, dystans, opłaty i terminy opłat oraz zgłoszeń (zwyczajowo im bliżej imprezy tym drożej), limity miejsc, itp.

3. Zgłoś się – zdecydowana większość imprez ma bardzo czytelne panele rejestracyjne, wszystko jest intuicyjne.

4. Uiść opłatę startową – większość organizatorów umożliwia płatności automatyczne, typu PayU itp.. Jeżeli tak nie jest to wszystkie dane do przelewu znajdują się w Regulaminie imprezy.

 z14685482Q=2CMaraton-Warszawski

Biegaczu, jesteś już oficjalnie na liście startowej wybranych zawodów, teraz oczywiście poza przygotowaniami zostaje dotrzeć na imprezę, o ile nie są to zawody rozgrywane w twoim mieście.

Lecimy dalej

1. Odbiór pakietu startowego – informację na ten temat zawarte są w Regulaminie. Ze względu na ciągle rosnącą liczbę uczestników, pakiety na większych imprezach, nie są wydawane w dniu zawodów, gdyż powoduje to chaos i nerwy z nim związane. Oczywiście każda impreza jest inna i kieruje się innymi regułami, dlatego uważnie należy czytać wszystkie informacje, żeby nie było niemiłego rozczarowania.

2. Dojazd – należy pamiętać iż przed zawodami zamykane są ulice, po których będzie odbywał się bieg, co wiąże się z utrudnieniami w ruchu. Jeżeli chcemy dojechać jak najbliżej startu, to musimy to zrobić odpowiednio wcześnie. Jeżeli nocujemy w Hotelu, to też powinniśmy zadbać, żeby znajdował się w pobliżu Mety i miejsce rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, gdyż każdy jest wygodny i chce być jak najbliżej a liczba miejsc w pobliżu jest ograniczona w stosunku do liczby uczestników.

3. Kolacja – noc przed zawodami, najlepiej sprawdzają się makarony bogate w węglowodany. Większe imprezy organizują noc wcześniej „Pasta Party”. Celem takiej kolacji jest naładowanie organizmu glikogenem.

4. Śniadanie – lekkie i bogate w węglowodany, np: pieczywo z dżemem, tosty z odrobina masła orzechowego lub miodu, itp. Pamiętamy, żeby posiłek w takiej formie przyjąć najpóźniej na 2 godziny przed startem. Im bliżej startu tym spożywane węglowodany powinny mieć formę płynną. Najlepiej zaprzestać jedzenia i picia na 30 minut przed startem.

5. Numer startowy i chip pomiaru czasu – otrzymany numer startowy przypinamy na agrafki z przodu ubrania lub jeżeli posiadamy specjalny pas na numer startowy to do pasa. Chip tradycyjnie przywiązywany jest do buta przez sznurówki, ale coraz częściej stosuje się chipy wbudowane w numer startowy. Pamiętajmy, żeby numer jak i chip był dobrze przymocowany, gdyż zgubienie, któregoś z nich grozi dyskwalifikacją. Jeżeli mamy chipy przywiązane do buta, to są one zwrotne i oddaje się je za linia mety w wyznaczonych punktach.

6. Ustawienie się na starcie – jeżeli organizator wyznaczył strefy czasowe, to ustawiamy się w takich jakie odpowiadają naszym wynikom na danym dystansie. Jeżeli nie ma stref to powinniśmy oszacować nasze miejsce, czasami można podpytać ludzi na jaki czas celują i stanąć blisko nich. Jeżeli jesteśmy wolnymi biegaczami, to nie ma sensu ustawiać się na początku stawki, ponieważ będziemy spowalniać szybsze od nas osoby, co potrafi być strasznie irytujące. Tak samo jeżeli jesteśmy osobami szybko biegającymi to nie ustawiajmy się daleko, bo będziemy musieli się przepychać przez wolniejszych biegaczy.

7. Bieg – nie rozpychamy się, nie tamujemy trasy, nie zbijamy się ze znajomymi w grupy na całą szerokość trasy, milej widziane jest biec „gęsiego”, nie rzucamy kubków po napojach pod nogi, itp.

8. Meta – dobiegając do mety nie zatrzymujmy się od razu za jej linią, ponieważ spowoduje to jej zakitowanie i wszyscy będą wpadać na siebie z dużą prędkością, przecież to meta i każdy „ciśnie” ile ma siły :).

9. Medal – medale odbieramy za metą, w zależności od wielkości imprezy i liczby uczestników znajdują się one od kilku do kilkudziesięciu metrów za nią.

10. Posiłek – niektóre imprezy oferują posiłki po ukończeniu zmagań, warto z nich korzystać, gdyż trzeba uzupełniać utracone kalorie.

pzu-out-mwa13_01_mtr_20130929_094955.jpg-KRZYSZTOF

Mam nadzieję, że zawarłem wszystkie potrzebne informacje, które pomogą Ci w przebrnięciu przez pierwszą zorganizowaną imprezę biegową. Gdy pozbędziesz się startowego „Wianka”, każda kolejna rywalizacja będzie łatwiejsza do ogarnięcia.

Z imprezą biegową jest jak z kredytem – Nie zaskoczy Nas, jeżeli przeczytamy Regulamin